معرفی وزیر جهاد کشاورزی
محمود حجتی فرزند حاج شیخ غلامرضا حجتی از روحانیون برجسته نجف آباد در سال 1334 در شهر نجف آباد اصفهان چشم به جهان گشود.
وی تحصیلات خود را تا اخذ مدرک دیپلم در نجف آباد طی کرد و سپس وارد دانشگاه صنعتی اصفهان شد و در رشته مهندسی عمران موفق به اخذ مدرک لیسانس شد.
با پیروزی انقلاب اسلامی وارد نهاد جهاد سازندگی کشور شد و پس از آن به عنوان استاندار سیستان و بلوچستان خدمت کرد.
با شروع عملیات اجرایی سد کرخه به عنوان مدیر اجرایی این پروژه تا زمان بهره برداری فعالیت کرد و در دوره اول ریاست جمهوری سید محمد خاتمی به عنوان وزیر راه و ترابری و دوره دوم به عنوان وزیر جهاد کشاورزی از مجلس رای اعتماد گرفت و تا پایان دولت در این سمت باقی ماند.

مهندس محمود حجتی مرداد سال 1392 به عنوان گزینه دولت یازدهم برای تصدی وزارتخانه جهاد کشاورزی به مجلس شورای اسلامی معرفی شد و با کسب اکثریت آرا از مجلس رای اعتماد گرفت و به عنوان وزیر جهاد کشاورزی مشغول به فعالیت شد.

کارنامه مهندس محمود حجتی:

پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی با فرمان حضرت امام خمینی (ره) مبنی بر تشکیل جهاد سازندگی ، آقای محمود حجتی به استان چهارمحال بختیاری به یاری مردم صبور و شجاع آن سامان شتافت و پس از آن بعنوان عضو شورای مرکزی جهاد سازندگی اصفهان مشغول به کار گردید.

در سال 1364 بعنوان عضو شورای مرکزی جهاد سازندگی منصوب گردید.

با وقوع جنگ تحمیلی در سال 59 و با حضور مستمر در جبهه های جنگ علاوه بر کمک به راه اندازی ستادهای پشتیبانی مهندسی جنگ، خود بعنوان یک جهادگر در کنار رزمندگان همواره در عملیاتی مختلف در جبهه های نبرد حضور یافته و کارنامه درخشانی را در آن دوران از خود به جای نهاد.
نکته جالب توجه اینکه خانواده حجتی جزو خانواده هایی است که همه بستگان از ابتدا تا آخر جنگ تحمیلی در جبهه های نبرد حضور داشته اند و تعداد زیادی شهید در راه دفاع مقدس به پیشگاه خداوند متعال تقدیم داشته اند.
پس از پایان جنگ تحمیلی در سال 1368 بعنوان استاندار سیستان و بلوچستان منصوب و تا سال 1373 منشاء خدمات ارزشمندی برای مردم محروم آن منطقه گردید.
در سال 1373 بعنوان مجری طرح سد کرخه مسئولیت اجرای این پروژه بزرگ ملی را عهده دار و با هدایت کارشناسان و پیمانکاران این پروژه تاثیر گذار را به انجام رسانید .
در سال 1376 تا سال 1379 تصدی وزارت راه و ترابری را عهده دار شد که کارنامه سالهای مذکور نشانگر توفیق ایشان در عرصه آبادانی کشور می‌باشد.
در سال 79 قانون ادغام وزارت کشاورزی و جهاد سازندگی در مجلس شورای اسلامی به تصویب و به دولت ابلاغ گردید. ادغام این دو وزارتخانه با وظائف گسترده با بیش از 80 هزار نفر نیروی انسانی آن هم با پراکنش در نقاط مختلف از مرکز کشور تا دهستان‌ها و روستاها در حقیقت بزرگترین ادغام تشکیلاتی دولت پس از انقلاب اسلامی است.
اهمیت این ادغام وقتی بیشتر نمایان می شود که هر یک از این دو وزارتخانه به نوعی مسئولیت قسمتی از تامین غذا را در کشور بعهده دار بودند و لذا هر گونه تنش در ایجاد وزارتخانه جدید آنهم با دیدگاه‌های متفاوتی که در بین نیروهای انسانی دو وزارتخانه وجود داشت می‌توانست تامین غذای کشور را با مشکل مواجه سازد. لذا حضور فردی با سابقه روشن و انقلابی و با توانمند در عرصه مدیریت کشور برای ایجاد وزارت جهاد کشاورزی امری اجتناب ناپذیر بود.
علیرغم اینکه بسیاری از کارشناسان پیش بینی می کردند که مراحل اجرای ادغام، این وزارتخانه بزرگ را با چالش مواجه و امور تولید را به رکود بکشاند لیکن با مدیریت بسیار مناسب و استفاده از توان بالقوه هر دو وزارتخانه این مهم بدون چالش انجام و بعنوان الگویی برای ساماندهی تشکیلات کشور شناخته شد.
در دوران پنجساله تصدی ایشان بر وزارت جهاد کشاورزی که با انسجام و همکاری نیروهای متعهد و متدین و متخصص همراه بود بخش کشاورزی از رونق چشمگیر برخوردار گردید.
افزایش تولید اکثر محصولات اساسی با رکورد بی‌سابقه مواجه گردید و خودکفایی گندم در تاریخ کشور بعنوان افتخار بزرگ برای مدیریت کلان کشور به ثبت رسید. به ‌لحاظ ساختاری نیز بخش کشاورزی در این دوران در مجموعه مدیریت نظام ارتقاء قابل توجهی یافت.
امروزه اکثر کارشناسان ، دوران تصدی جناب آقای مهندس حجتی در بخش کشاورزی را بعنوان دوران طلایی این بخش ارزیابی می‌کنند
تاریخ به روز رسانی:
1396/08/07
تعداد بازدید:
6044
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal